فروش ویژه دستگاه و نرم‌افزار حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

سیستم حضور و غیاب چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم حضور و غیاب چیست ؟ یکی از ابزار مدیریتی که به سازمان‌ها و شرکت‌ها کمک می‌کند، دستگاه حضور غیاب است تا حضور و غیاب کارکنان را بهبود دهد و به کارکرد آن‌ها را نظارت شود. این سیستم‌ها از تکنولوژی‌های مختلف مانند کارت‌های حضور و غیاب، اسکن اثر انگشت، و نرم‌افزارهای ویژه استفاده می‌کنند تا زمان حضور و غیاب کارکنان را ثبت کرده و اطلاعات را در پایگاه داده ذخیره کنند. سپس با تحلیل دقیق این اطلاعات، مدیران می‌توانند بهبودهای لازم را ایجاد کنند و تصمیم‌های بهره‌وری بگیرند. این سیستم‌ها همچنین به افراد کمک می‌کنند تا به صورت دقیقتر دریابند که چه زمانی باید حاضر باشند و از ایجاد خطاهای انسانی جلوگیری کنند.

حتما بخوانید: انواع دستگاه حضور و غیاب

سیستم حضور و غیاب چیست ؟

غیاب کارکنان خود را به صورت دقیق و موثر ردگیری کنند. سیستم حضور و غیاب چیست ؟  این سیستم اغلب با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف مانند سیستم‌های تشخیص اثر انگشت، کارت‌های هوش مصنوعی، یا سیستم‌های برخط انجام می‌شود. با استفاده از سیستم های حضور و غیاب هوشمند، کارفرمایان می‌توانند به راحتی حضور و غیاب کارکنان را نظارت کرده، دستمزد و پرداخت‌های مالی را محاسبه کرده، و همچنین گزارش‌های مدیریتی مفیدی از عملکرد کارکنان تولید کنند. این سیستم به بهبود بهره‌وری و کاهش خطاها در محاسبات مربوط به حضور و غیاب کمک می‌کند و همچنین تضمین می‌کند که سازمان‌ها از تمامی منابع خود بهره‌وری حاصل کنند.

سیستم حضور و غیاب علاوه بر مزایای مذکور، به کاهش تقلب در حضور و غیاب نیز کمک می‌کند. این سیستم به دلیل دقت بالا در ردگیری حضور و غیاب، امکان سوءاستفاده کارکنان از ساعات کاری خود را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر، کارفرمایان را در پیگیری و مدیریت بهبود حضور و غیاب ترغیب می‌کند. در کل، سیستم حضور و غیاب به افزایش بهره‌وری سازمان‌ها، کاهش هزینه‌های مرتبط با مدیریت حضور و غیاب، و بهبود مدیریت منابع انسانی کمک می‌کند.

حتما بخوانید: سوالات پرتکرار دستگاه حضور و غیاب

چگونگی عملکرد سیستم حضور و غیاب

سیستم حضور و غیاب عمدتاً از تکنولوژی‌های مختلف برای ردگیری و ثبت حضور و غیاب کارکنان استفاده می‌کند. ابتدا، کارکنان اطلاعات حضور و غیاب خود را وارد سیستم می‌کنند. این اطلاعات ممکن است شامل استفاده از کارت‌های هوش مصنوعی، اثر انگشت، کد ملی، یا رمز عبور باشد. سیستم به طور دقیق این اطلاعات را ثبت می‌کند و در پایگاه داده‌ای ذخیره می‌کند. سپس، با استفاده از این اطلاعات، سیستم مدیریتی حضور و غیاب می‌تواند گزارش‌ها و آمارهای مختلفی از حضور و غیاب کارکنان تولید کند.

علاوه بر ثبت و ردگیری حضور و غیاب، سیستم می‌تواند وظایف مدیریتی دیگری را نیز انجام دهد. به عنوان مثال، می‌تواند در محاسبه دستمزد و پرداخت به کارکنان مؤثر باشد، یا به مدیران اجازه دهد تا تغییرات در برنامه کاری کارکنان را مدیریت کنند. به این ترتیب، سیستم حضور و غیاب از دقت بالا، سهولت استفاده، و اطلاعات مفید در مدیریت کارکنان بهره‌مند می‌شود و به بهبود کارایی سازمان‌ها کمک می‌کند.

نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب کارتی

از ابتدای شکل گیری دستگاه حضور و غیاب کارتی، استفاده از کارت یکی از روش های اصلی گزارش گیری حضور و غیاب بوده است. استفاده از کارت، احراز هویت را سریعتر و آسان تر می کند. کارت های پشتیبانی شده توسط دستگاه های حضور و غیاب RF-id و MiFare هستند. این کارت ها فقط حاوی کد پرسنلی دارنده است و با قرار گرفتن در مقابل دستگاه، زمان ورود یا خروج آن شخص به صورت خودکار در دستگاه ثبت می شود.

این دستگاه حاوی یک تراشه الکترومغناطیسی است که وقتی کارت در مقابل آن قرار می گیرد، کارت را شناسایی کرده و حرکت فرد را ثبت می کند. سهولت رابط کاربری، سرعت و هزینه کم از مزایای آن بود اما بزرگ ترین ایرادی که می توان از دستگاه های حضور و غیاب کارتی گرفت، امکان تقلب بسیار آسان در آنهاست.

تقلب به این صورت امکان پذیر است که هر شخصی می تواند تردد خود را توسط شخص دیگری ثبت کند. همچنین یکی دیگر از مشکلات این دستگاه ها گم شدن کارت احراز هویت افراد است. زیرا تا زمانی که کارت جدید تهیه نشود، دارنده کارت قادر به ثبت تردد نخواهد بود. بنابراین اگر بخواهیم تمام مولفه‌های مثبت و منفی دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی را کنار هم بگذاریم، عبارت‌اند از:

مزایا:

 • رابط کاربری آسان
 • سرعت بالای ب احراز هویت و ثبت تردد
 • مناسب سازمان های با پرسنل بالا
 • قیمت مناسب

معایب:

 • امکان بالای تقلب
 • گم شدن کارت

بررسی عملکرد دستگاه حضور و غیاب بیومتریک

بدیهی است اگر احراز هویت توسط دستگاه های حضور و غیاب از طریق ویژگی های منحصر به فرد هر شخص مانند اثر انگشت، صورت یا الگوی کف دست انجام شود، در هنگام ثبت تردد امکان تقلب یا جعل وجود نخواهد داشت. حال اگر بخواهیم تعریف کاملی از واژه بیومتریک داشته باشیم، باید آن را اینگونه بیان کنیم: «به تمام خصوصیات بیولوژیکی و فیزیکی انسان که توسط یک سیستم حضور و غیاب به طور خودکار اندازه گیری و تشخیص داده می شود، ویژگی های بیومتریک می گویند.

همه دستگاه هایی که از الگوریتم های ریاضی برای شناسایی فرد استفاده می کنند، از اعضای ثابت و زنده مانند عنبیه چشم و اثر انگشت که قابل تقلید نیست و در بسیاری از موارد نیز داده های غیرقابل تغییر هستند، برداشت های منحصر به فرد و ثابت می گیرند و به عنوان رمز عبور استفاده می کنند.

حتما بخوانید: بهترین برند دستگاه حضور و غیاب

با ظهور فناوری رایانه و همچنین نرم افزارهای ویژه برای دستگاه های حضور و غیاب، این دستگاه ها جایگاه گسترده ای را در شرکت ها و ادارات به خود اختصاص داده اند. دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک با اتصال به نرم افزارهای ویژه در سیستم های کامپیوتری، ثبت و انجام محاسبات روی اطلاعات دریافتی از دستگاه را آسان و سریعتر کرده و ویرایش و اجرای اموری مانند مرخصی را آسانتر و سریعتر کرده است.

عملکرد دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

زمانی که کارت ها برای احراز هویت استفاده می شد، مدیران ادارات و سازمان ها همیشه با مسائل مربوط به احراز هویت کارت و احتمال تقلب دست و پنجه نرم می کردند. سیستم حضور و غیاب باید روشی برای احراز هویت پیدا میکردند که نه تنها منحصر به افراد باشد، بلکه احتمال تقلب را نیز به صفر برساند. به همین دلیل، برای اولین بار از حسگرهای شناسایی اثر انگشت در دستگاه های حضور و غیاب استفاده شد.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی اولین دستگاه حضور و غیاب بیومتریک محسوب می شوند. این دستگاه ها با استفاده از حسگر نوری مجهز به شیشه ضد خش، اثر انگشت هر فرد را دریافت کرده و با پردازش الگوریتم های ریاضی خاص، قسمت هایی از اثر انگشت را به صفر و یک تبدیل می کنند. استفاده از این روش احراز هویت بسیار دقیق، آسان و سریع است و امکان تقلب به صفر می رسد.

اما دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی برای همه سازمان ها مناسب نیستند. دلیل این مشکل امکان تغییر اثر انگشت است. شاید طبق گفته های قبلی این مقاله، ویژگی های بیومتریک غیرقابل تغییر باشد، اما باید توجه داشت که تنها ویژگی های بیومتریک انسان که قابل تغییر، اثر انگشت و خطوط کف دست است. اما همانطور که گفتیم در شرایط خاصی این امر ممکن است.

این شرایط خاص مربوط به مشاغلی است که دست ها را درگیر می کند. زیرا به مرور زمان و با استفاده طولانی مدت احتمال از بین رفتن و محو شدن خطوط دست و عدم شناسایی آنها توسط دستگاه حضور و غیاب وجود دارد. البته ناگفته نماند که فروش این محصول در سازمان هایی که در دسته بندی ذکر شده است راه حلی برای رفع این مشکل ارائه می شود. آنها می توانند با به روز رسانی اثر انگشت کارکنان به صورت هفتگی یا ماهانه تا حد زیادی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند.

مزایا

 • به صرفه بودن
 • احتمال تقلب پایین

معایب

 • امکان عدم شناسایی اثر انگشت در مشاغل خاص
 • انتقال آلودگی در محل حسگر اثر انگشت

نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

نوع دوم دستگاه حضور و غیاب بیومتریک، دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره است. این دستگاه ها در ابتدا با الگوریتم های مختلفی تولید می شدند، در الگوریتم اول دستگاه تصاویر مختلفی از صورت فرد در زوایای مختلف می گیرد. زمانی که فرد مقابل دوربین تشخیص چهره می ایستد تا تردد خود را ثبت کند، الگوریتم پیاده سازی شده بر روی دستگاه به سرعت تصویر چهره را با تصاویر موجود در پایگاه داده آن مقایسه می کند و به محض شناسایی فرد، تردد وی ثبت می شود.

اما الگوریتم دیگری از روش متفاوت و پیشرفته تری استفاده کرد. با این الگوریتم زمانی که دستگاه چهره یک فرد را ثبت می کند، تنها یک عکس گرفته می شود چهره وی در پایگاه داده دستگاه ثبت شده است. اما این تصویر با تصویری که با دوربین معمولی گرفته شده بود متفاوت بود. پاسخ این ادعا این است که این دستگاه علاوه بر یک دوربین معمولی برای عکاسی، دارای دوربین مادون قرمز برای تشخیص عمق نیز بوده است.

بنابراین وقتی تصویر انسان ثبت می شود، تصویری دو بعدی محسوب نمی شود. در واقع طرحی سه بعدی از صورت یک فرد در نظر گرفته می شد. نوع سوم دستگاه دارای دو دوربین تصویربرداری و یک دوربین تشخیص عمق بود. اما الگوریتم اعمال شده روی دستگاه کمی متفاوت بود. زمانی که این الگوریتم تصویر فرد را دریافت می کرد، محل دقیق چشم ها، بینی و لب های فرد را مشخص می کرد و سپس فاصله بین این اجزا را محاسبه می کرد.

بنابراین زمانی که چهره فرد برای ثبت تردد در مقابل دوربین قرار می گرفت، عکس و همچنین فاصله قسمت های صورت (حالت چهره) اندازه گیری و با اطلاعات از پیش محاسبه شده مقایسه می شد. حال این سوال پیش می آید که دوربین سنجش عمق در این دستگاه چقدر موثر است؟ پاسخ این سوال این است که این دوربین در هنگام ثبت تصویر اولیه کار خاصی انجام نمی دهد. اما زمانی که فرد برای ثبت چهره خود جلوی دستگاه قرار می گیرد، این دوربین برای تشخیص اینکه آیا شخصی عکسی را به قصد  تقلب در مقابل دستگاه قرار داده است و تردد صاحب این عکس ثبت نمی شود استفاده می شود.

به طور کلی دستگاه های تشخیص حضور و غیاب نوع سوم نسبت به نوع اول و دوم این دستگاه ها توسعه یافته و پیشرفته تر هستند. زیرا در نوع اول اگر عکس پرسنل جلوی دستگاه قرار گیرد حرکت آنها ثبت می شود و این فرصتی آسان برای تقلب برای این دستگاه ها محسوب می شود. در نوع دوم این دستگاه ها الگوریتم مذکور برای انجام مراحل مربوطه نیاز به یک پردازنده و سخت افزار قدرتمند دارد و طبیعتاً هزینه زیادی برای تولید و تهیه آن لازم است.

اما برتری آن بر نوع اول، عدم امکان تقلب در آنهاست. در هر صورت، امروزه اکثر دستگاه های تشخیص چهره از الگوریتم نوع سوم استفاده می کنند. برای توضیح مجدد، الگوریتم نوع سوم چهره افراد را با استفاده از میمیک آنها تشخیص می دهد. دستگاه های تشخیص چهره دارای ویژگی های زیر هستند:

مزایا

 • امکان تقلب صفر
 • مناسب تمام موقعیت های کاری
 • عملکرد فوری بدون نیاز به دخالت انسان
 • عدم نیاز به تماس دست ها

معایب

 • قیمت بالا در مقایسه با سایر دستگاه های حضور و غیاب
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
ارتباط مستقیم