فروش ویژه دستگاه و نرم‌افزار حضور و غیاب

اهمیت حضور و غیاب کارکنان

تاثیرات اضافه کاری در منابع انسانی

اهمیت حضور و غیاب کارکنان

تاثیرات اضافه کاری در منابع انسانی

امروزه کسب‌وکارها بهای گزافی را بابت اضافه کاری کارمندان خود پرداخت می‌کنند. همه ما کسانی را می شناسیم که تا دیروقت کار کردن برایشان به یک روال عادی تبدیل شده است. آیا اضافه کاری را میتوان بطورکامل از زندگیتان شما حذف کنید؟ شما میتوانید با چند راهکار و ترفند ساده از اضافه کاری جلوگیری کنید. در این مقاله به مضرات و تاثیرات مختلفی که اضافه کاری برروی بازده کاری کارمندان ایجاد می کند میپردازیم.

 

اضافه کاری چیست؟

اول از همه به این موضوع بپردازیم که اضافه کاری چیست؟ باید گفت که بستگی دارد از چه کسی بپرسیم. طبق قانون استانداردهای کار منصفانه (FLSA) ، اگر کارمندی بیش از 44 ساعت در هفته کار کند، اضافه کاری به او تعلق می گیرد. در صورتی که این ۴۴ ساعت را بر ۶ روز کاری تقسیم کنیم، عدد ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه به دست می آید که درواقع حدود ۸ ساعت در روز را در محیط کار به فعالیت مشغولند. این میزان کار، حالت متداول و عادی است و کارفرما نمی‌تواند از کارمندان خود بخواهد که اضافه‌تر از آن ساعات نیز فعالیت کنند. به همین خاطر هر مدت زمانی بیشتر از آن، اضافه کاری محسوب شده و طریقه محاسبه حقوق در این ساعات اضافه، کاملا با حالت عادی تفاوت دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ی نکات مهمی که درباره مدیریت اضافه کار پرسنل بدانیم را مطالعه نمایید.

تاثیرات اضافه کاری برروی کارمندان

سلامت جسمانی

تحقیقات در دانشگاه کلمبیا نشان میدهد که حتی چند ساعت بیشتر نشستن روزانه روی صندلی اداری می تواند به اندازه سیگار کشیدن مضر باشد. افرادی که به جای 11.5 ساعت، 13 ساعت را در حالت نشسته و بدون تحرک سپری میکنند دو برابر بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس قرار میگیرند. مطالعات بسیار بیشتری وجود دارد که به اندازه کافی ارتباط مستقیم بین فرهنگ کاری بدون تحرک طولانی مدت و بیماری های قلبی را تایید کرده اند.

مطالعات صورت گرفته توسط سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که ساعات کاری طولانی مدت بر سلامتی اثر سوء دارد. آنها دریافتند که بار بیماری ناشی از کار در مردان شایع تر است. عدد مبنا 55 ساعت کار در هفته بود. کار بیش از 55 ساعت در هفته منجر به افزایش 35 درصدی خطر سکته مغزی و افزایش 17 درصدی خطر بیماری های قلبی عروقی می شود. 55 ساعت همچنان بالاتر از ساعات کاری استاندارد است. همچنین در مورد بیماری های دیگر نیز تحقیق شده است که شامل بیماری های تنفسی، بیماری های عروقی، مغزی و خطر ابتلا به سرطان سینه است.

تاثیر بر سلامت روان

ذهن شما شبیه به یک ماهیچه است و پس از کار پرفشار نیاز به استراحت و آرامش دارد. ساعات کاری بیشتر در محل کار به معنای فشار بیشتر بر ذهن و زمان کمتری برای از بین رفتن آن است. مطالعه‌ای که توسط The Independent در سال 2000 منتشر شد، نشان داد که 40 درصد از افرادی که ساعت‌های طولانی کار می‌کنند استرس دارند و از بی‌خوابی، افسردگی، پرخوری یا نوشیدن بیش از حد الکل رنج میبرند.

بهم خوردن تعادل کار و زندگی

تحقیقات در دانشگاه کرنل نشان داد که افرادی که ساعات بیشتری را در محل کار خود میگذرانند 30 درصد بیشتر با مشکلات زناشویی مواجه می شوند. زمان بیشتر در محل کار یعنی زمان کمتری برای خود، جمع های دوستانه و خانواده تان که منبع حمایت عاطفی شما هستند.

کاهش بهره وری و رضایت شغلی کمتر

تصور نکنید که کار کردن طولانی مدت به شما کمک می کند تا کارهای بیشتری انجام دهید. شما فقط زمان معینی میتوانید کار مفید انجام دهید و بازدهی شما در هنگام اضافه کاری کمتر می شود.

حتی سازمان ها مایل نیستند که شما اضافه کاری داشته باشید. آنها متوجه شدند که اضافه کاری باعث کاهش کارایی کلی کارکنان می شود. اضافه کاری همچنین فرهنگ سازمانی را مختل می کند و بر رضایت شغلی تأثیر منفی می گذارد. ساعات کار طولانی تبدیل به یک بیماری همه گیر در جامعه تبدیل شده است. میانگین ساعات کاری 60 تا 80 ساعته در هفته با تعداد کمی تعطیلات به موضوعی رایج تبدیل شده است.

اثرات سوء اضافه کاری بسیار بیشتر از سود بالقوه ماندن چند ساعت بیشتر در محل کار است. اضافه کاری نه تنها بر زندگی اجتماعی شما تأثیر می گذارد، بلکه می تواند بر سلامت شما نیز تأثیر بگذارد. اضطراب در بهترین حالت و بیماری عروق کرونر قلب در بدترین حالت در انتظار شما خواهد بود

افزایش خطر چاقی

مادامیکه به طور مداوم تا دیروقت کار می کنید، طبیعتا زمان کمتری برای ورزش کردن دارید. آیا روزانه 30 دقیقه فعالیت توصیه شده را پشت میز خود انجام می دهید؟ نداشتن فعالیت بدنی، خطر چاقی را افزایش میدهد. ورزش کردن منظم تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و روحی شما داشته و همچنین تمرکز و بهره وری شما را افزایش می دهد. ما معمولاً زمانی که بیش از حد کار می کنیم عادات ورزشی را ترک میکنیم.

فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی زیر مجموعه ای از اختلالات خلقی موقت محسوب میشود و اغلب آن را مانند نوعی افسردگی توصیف می کنند. فرسودگی شغلی بسیار شبیه به علائم افسردگی است؛ احساس خستگی و استرس می کنید. از کار خود احساس نارضایتی می کنید. در طول روز تحریک پذیر و ناامید هستید.

ممکن است ماه‌ها و سالها دچار این حس شویم و در برخی موارد، می تواند به علائم افسردگی اساسی تبدیل شود. هنگامی که دچار فرسودگی شدید، تلاش زیادی برای خروج از آن باید انجام دهید. سلامت روحی و جسمی خود را در اولویت قرار دهید تا بتوانید به بهترین نحو کار خود را انجام دهید.

جلوگیری از اضافه کاری

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از اضافه کاری وجود ندارد. اما، راهکارهایی وجود دارد که به کارمندان کمک میکند تا حد زیادی از اضافه کاری جلوگیری کنند.

برنامه ریزی و اولویت بندی کنید – برنامه ریزی یک ابزار دست کم گرفته شده است. مردم کارها را هر زمان که دلشان بخواهد انجام می دهند. کارهایی را که مهم هستند برنامه ریزی و اولویت بندی کنید. کارهایی که می توان آنها را بعداً هم انجام داد نباید حالا به سراغشان بروید.

کمک کنید، اما نه گفتن را نیز یاد بگیرید – کمک کردن به همکاران عالی است، اما مطمئن شوید که بخاطر آن به کارتان آسیبی وارد نمیشود.

وقت شناس باشید – به موقع بیایید و به موقع بروید. در مواقعی که مشکلی پیش می آید، به دیگران کمک کنید. خود و اطرافیانتان را طوری عادت دهید که انگار زمان شما در اداره محدود است و در طول تایم کاری زمانتان را 100٪ به کار اختصاص دهید.

از فناوری و ابزارها استفاده کنید – فناوری می تواند به شما در برنامه ریزی و یادآوری کارها کمک کند تا برنامه روزانه خود را بهتر سازماندهی کنید.

گرفتار حواس‌پرتی‌ها نشوید – چرت زدن و نوشیدن قهوه یا یک گپ خودمانی با همکاران ممکن است جذاب به نظر برسد، اما در اصل تایم مفیدتان را از بین میبرد. گرفتار این حواس پرتی های کوتاه مدت نشوید و به اهداف خود پایبند باشید.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
ارتباط مستقیم