فروش ویژه دستگاه و نرم‌افزار حضور و غیاب

Business Intelligence

7 مزیت هوش تجاری

سامانه های هوش تجاری یا BI به شما این امکان را می دهد تا داده های خود را جهت دسترسی و تجزیه و تحلیل ساده تر، سازماندهی کنید. به لطف هوش تجاری کارفرمایان قادر خواهند بود به سرعت به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کرده و بصورت آگاهانه تصمیم گیری کنند. باید به این نکته اشاره نمود که بهبود فرایند تصمیم گیری تنها یکی از مزایای بیشمار هوش تجاری است. در این مقاله کاربردی ترین مزایای هوش تجاری و نحوۀ استفادۀ سازمان ها از هوش تجاری را مورد بررسی قرار می دهیم.

نرم افزار هوش تجاری اطلس

هوش تجاری اطلسهوش تجاری اطلس

تعریف هوش تجاری

 

همانطور که در مقالۀ چرا هوش تجاری؟ اشاره کردیم، هوش تجاری به زیرساختی اطلاق می شود که طیف وسیعی از داده ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کند تا به سازمان ها، شمای واضح و جامعی از داده هایشان ارائه دهد. هدف سیستم هوش تجاری این است که به کارفرمایان دید واضح و شخصی سازی شده ای از داده هایشان بدهد تا آن ها را در تصمیم گیری های داده محور توانمندتر سازد. بسیاری از سامانه های هوش تجاری دارای کاربری ساده، قابل شخصی سازی و خودکفا هستند. هوش تجاری شامل فرآیندهایی از قبیل داده کاوی، زیرساخت سازی، تجزیه و تحلیل و غیره می باشد.

 

مزایای استفاده از ابزارهای هوش تجاری

 

هوش تجاری فراتر از یک نرم افزار ساده عمل می کند و یک طرح کل نگرانه را جهت بکار گیری داده ها در قالب سازوکارهای روزانه ارائه می دهد. در ادامۀ این مقاله به 7 مورد از مهم ترین مزایای هوش تجاری می پردازیم که تنها بخش کوچکی از موفقیت های بیشمار هوش تجاری در دنیای امروز بشمار می رود.

 

تهیۀ داشبوردهای مدیریتی پویا

 

سامانه های هوش تجاری جهت پردازش سنگین داده‌ها درون فضای ابری یا در سرورهای شرکت شما طراحی شده‌اند. ابزارهای هوش تجاری داده‌ها را از چندین منبع به پایگاه داده وارد کرده و سپس داده‌ها را با توجه به درخواست‌های مدیران کسب و کار، گزارش‌ها و داشبوردها را تهیه کرده و تجزیه و تحلیل می‌کنند. بطورمثال هوش تجاری به شرکت لنوو کمک کرد تا بازده گزارش دهی در چندین دپارتمان را تا 95 درصد افزایش دهد. همچنین شرکت PepsiCo با استفاده از قابلیت های هوش تجاری، مدت زمان تجزیه و تحلیل داده ها را تا 90 درصد کاهش داد. مزیت داشبوردهای هوش تجاری این است که تجزیه  و تحلیل داده ها را آسان تر و پویاتر کرده و به کاربران غیرفنی این امکان را می دهد تا رویدادها را بدون نیاز به حرفه ی خاصی و تنها با استفاده از داده ها تعریف نمایند.

 

افزایش اثربخشی سازمانی

 

تجاری به  کارفرمایان این امکان را می دهد تا به داده ها دسترسی داشته، دیدی همه جانبه از عملکرد خود به دست آورده و نتایج را با سازمان‌های بزرگ‌تر مقایسه نمایند؛ بنابراین کارفرمایان قادر خواهند بود با دیدی جامع به سازمان ها، فرصت ها را شناسایی نمایند. به‌طور مثال شرکت فایزر از پلتفرم‌های هوش تجاری برای ایجاد همکاری بین دپارتمان‌ها و مدل‌های توسعه‌یافته استفاده کرد که منجر به بهینه‌سازی فرایند تشخیص بیمار و روش‌های سریع‌تر و بهتر تشخیص‌های بالینی گردید. هوش تجاری به سازمان ها این فرصت را می دهد تا زمان کمتری را صرف تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و جمع‌آوری گزارش‌ها ‌کنند و از داده‌ها جهت اعمال نوآوری در برنامه‌ها و محصولات جدید کسب‌وکار استفاده نمایند.

 

 

تصمیمات تجاری مبتنی بر داده

 

داشتن داده‌های دقیق و قابلیت‌های گزارش‌دهی سریع، تصمیمات تجاری را بهینه میکند. بنابراین فروشنده ها می تواند با اطمینان خاطر درمورد نیازهای مشتریان صحبت کند و مطمئن باشند که داده ها به روز هستند و دیگر لازم نیست کارفرمایان روزها یا هفته ها منتظر گزارش ها بمانند و با ریسک داده های از رده خارج شده دست و پنجه نرم کنند.

 

بهبود تجربه مشتری

 

هوش تجاری می تواند به طور مستقیم بر تجربه مشتری و رضایت مشتری تأثیر بگذارد .شرکت  Verizon سیستم های BI را در چندین دپارتمان مستقر کرده و بیش از 1500 داشبورد برای کارمندان ایجاد کرده است. این داشبوردها داده ها را از عملکردها و داده های متنی را از جلسات چت پشتیبانی مشتری استخراج می کردند. با استفاده از این داده ها، Verizon توانست فرصت هایی را برای بهبود خدمات مشتری و کاهش تماس های پشتیبانی تا 43 درصد شناسایی کند.

 

بهبود رضایت کارکنان

 

سیستم‌های BI به دپارتمان‌های فناوری اطلاعات و تحلیلگران این امکان را می‌دهند که زمان کمتری را برای پاسخگویی به درخواست‌های تجاری کاربران صرف کنند. دپارتمان هایی که بدون تماس با تحلیلگران یا فناوری اطلاعات به داده های خود دسترسی نداشتند، اکنون می توانند با آموزش اندک به تجزیه و تحلیل داده ها بپردازند. BI به گونه‌ای طراحی شده است که قابل ارتقاء باشد و راه‌کارهای داده را برای دپارتمان‌هایی که به آن نیاز دارند و برای کارمندانی که نیاز به داده دارند ارائه می‌دهد. شرکت BrownForman  پلتفرم BI خود را به 1000 کاربر جهانی افزایش داد و به این نتیجه رسید که به خوبی با زیرساخت داده موجود خود مطابقت دارد. نرم افزار BI باید یک تجربه کاربری یکپارچه و پویا برای کاربران غیر فنی مهیا کند تا داده ها را بررسی کنند.

 

داده های قابل اعتماد و کنترل شده

 

سیستم های  BIفرایند سازماندهی و تجزیه و تحلیل داده ها را بهبود می بخشد. در تحلیل مرسوم داده‌ها، داده‌های دپارتمان‌های مختلف پردازش شده و کاربران باید برای پاسخ به سؤالات گزارش‌دهی خود به چندین پایگاه داده دسترسی داشته باشند. اکنون، پلتفرم‌های مدرن BI می‌توانند همه این پایگاه‌های داده داخلی را با منابع داده خارجی مانند داده‌های مشتری، داده‌های اجتماعی و حتی داده‌های آب و هوا را در یک پایگاه داده ادغام کنند. دپارتمان ها در سراسر یک سازمان می توانند به همان داده ها در یک زمان دسترسی داشته باشند. آژانس بازاریابی Tinuiti بیش از 100 منبع داده را با استفاده از فناوری هوش تجاری متمرکز کرده و صدها ساعت در زمان تحلیل مشتریان خود صرفه جویی کرد.

 

افزایش مزیت رقابتی

 

سازمان ها زمانی می توانند رقابتی تر باشند که بازار و عملکرد خود درآن  را بشناسند. شرکت Rosenblatt Securities داده های صدها منبع را تجزیه و تحلیل کرد تا بهترین زمان ممکن برای ورود و خروج از بازار و موقعیت استراتژیک خود را شناسایی کند. با BI، کسب‌وکارها می‌توانند با تغییرات صنعت همگام بوده، تغییرات فصلی در بازار را کنترل کرده و نیازهای مشتری را پیش‌بینی کنند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
ارتباط مستقیم