فروش ویژه دستگاه و نرم‌افزار حضور و غیاب

پروتکل wiegand 26 چیست؟

یک استاندارد سیم کشی که در کارت خوان ها و سیستم های کنترل دسترسی مثل دستگاه کنترل تردد و دستگاه حضورو غیاب، یافت می شود، پروتکل Wiegand، که معمولاً رابط Wiegand است. و از دهه 1980 به متداول ترین روش ارتباطی برای چنین سیستم هایی تبدیل شده است. به عبارت ساده تر، این استاندارد سیم کشی است که برای اتصال کارت خوان ها، اسکنرهای اثر انگشت یا سایر دستگاه های بیومتریک به یکدیگر و بقیه سیستم کنترل دسترسی استفاده می شود. رایج ترین نسخه ویگند، Wiegand  26 بیتی  است. که سیستم خاصی از داده های باینری در آن استفاده می شود.

کارت Wiegand از دو سیم کوتاه استفاده می کند. که داده ها را به صورت مغناطیسی در کارت ذخیره می کند. این دو سیم به عنوان Data low یا Data0 و Data high یا Data1 شناخته می شوند. هنگامی که کارت از طریق کارت خوان  کشیده می شود، سیم ها سیگنال ولتاژ بالا یا پایین را به ترتیب 1 و 0 منتقل می کنند. و یک خط داده باینری برای تایید اعتبار کارت swipe ایجاد می کنند. (در واقع سیم سوم نیز وجود دارد که زمینه های مشترک را فراهم می کند).

اثر ویگاند توسط جان آر ویگاند اختراع شد و انجام آن 40 سال طول کشید. این بر اساس پدیده ای است که هنگام عبور سیم ممتازی از یک میدان مغناطیسی اتفاق می افتد. ویگند در دامنه وسیعی از دما عمل می کند. و این فناوری را برای محیط هایی که امنیت مهم است، مناسب می کند. از دیگر مزایای آن می توان به زمان پاسخ سریع و قابلیت حمل اشاره کرد. این ویژگی ها کارت ها و کارت خوان ها، ویگند را برای استفاده در این زمینه ایده آل می کند.

استفاده از دستگاه حضور و غیاب

Wiegand 26 بیتی
Wiegand 26 بیتی

با پیشرفت سیستم های امنیتی در همه زمینه ها، ورود و خروج افراد مورد کنترل دقیق قرار گرفته است. در کشور ما نیز در سال های اخیر از دستگاه حضور و غیاب در ادارات و سازمان ها برای اطلاع از حضور کارمندان و پرسنل استفاده می شود. هم چنین وجود دستگاه ورود و خروج در ورودی خوابگاه ها برای جلوگیری از ورود افراد متفرقه به این محیط بسیار کمک کرده است. به طور کلی استفاده از دستگاه کنترل تردد، امنیت را تامین می کند. علاوه بر این می توان از حضور یا عدم حضور افراد یا پرسنل آگاهی پیدا کرد.

نسخه اصلی پروتکل Wiegand

پروتکل Wiegand در نسخه های مختلفی وجود دارد. اما نسخه اصلی رایج ترین آنها است. که به عنوان فرمت Wiegand  26 بیتی  یا اغلب فقط فرمت 26 بیتی شناخته می شود. اصطلاح Wiegand در اصل به فن آوری کارتخوان اشاره داشت که شامل اطلاعات رمزگذاری شده، خواننده کارت و رابط (قالب ارتباطات داده) بین کارت خوان  و الکترونیک کنترل دسترسی بود. “26 بیتی” به پروتکل داده های موجود در کارت اشاره دارد.

مشخصات مجوز و کارت خوان معمولاً از رابط Wiegand و رمزگذاری 26 بیتی استفاده می کنند. این یک قالب باز بسیار معمول است. به این معنی که تقریباً هرکسی می تواند کارتها و دستگاه های خواننده کارت سازگار بخرد و آنها را برای کار با قالب 26 بیتی با استفاده از نرم افزار حضور و غیاب و یا نرم افزار ورود و خروج، برنامه ریزی کند. از یک بیت برابری و به دنبال آن 8 بیت کد تسهیلات، 16 بیت کد شناسه و یک بیت دنباله برابری، در مجموع 26 بیت استفاده می کند. این استاندارد برای مدت طولانی مورد پذیرش بود و در بسیاری از سیستم ها مثل دستگاه حضور و غیاب و دستگاه کنترل تردد همچنان استفاده می شود. اگرچه اکنون انواع مختلفی از پسوندها در آن ساخته شده است.

چرا پروتکل ویگاند اینقدر محبوب است؟

 پروتکل Wiegand به دلیل سادگی و قابلیت اطمینان کارتهای سویپ (swipe cards) و سیستم های کنترل دسترسی که از آن استفاده می کنند، تا امروز نیز استفاده می شود. کارتهای سویپ Wiegand توسط میدانهای مغناطیسی پاک نمی شوند و از دوام بیشتری نسبت به سایر کارتهای کلیدی برخوردار هستند زیرا حاوی میکرو تراشه نیستند. این امر باعث شده است که گزینه های قابل اطمینان و راحتی برای تجهیز سیستم ها به کارت های کارتهای سویپ وجود داشته باشد. سیستم Wiegand همچنین امکان استفاده از امکانات و سیستم هایی با کارایی کابل طولانی تر – تا 500 فوت – را فراهم کرده است که بسیار بیشتر از استاندارد های سیم کشی مشابه آن روز است.

به دلیل پیشرفته ترین فناوری های تایید صلاحیت از زمان توسعه، دیگر کارتهای ویگند زیادی نخواهید دید. اما پروتکل سیم کشی استاندارد یکپارچه سازی اسکنرها و کارت خوان ها با کنترل کننده های آنها است. تقریباً همه سیستم های خواننده اعتبار دسترسی، اعم از اسکنر اثر انگشت بیومتریک یا کارت خوان کشویی استاندارد، در دستگاه ورود و خروج، دستگاه حضور و غیاب و دستگاه کنترل تردد، سیگنال های اعتبار را به یک عدد دودویی Wiegand تبدیل می کنند تا به کنترل کننده منتقل شود.

دستگاه Wiegand چیست؟

 ویگند به فناوری بکار رفته در دستگاه هایی مثل دستگاه ورود و خروج و دستگاه کنترل تردد که کارت خوان و حسگر دارند، اشاره دارد. این سیستم یک رابط ارتباطی سیمی است که بین کارت خوان  و کنترل کننده کار می کند. به طور معمول، فناوری ویگاند در کارت ها، خواننده های اثر انگشت یا هر دستگاه ثبت اطلاعات دیگری مثل دستگاه حضور و غیاب، یافت می شود. این معمولاً در برنامه های کنترل دسترسی مثل نرم افزار ورود و خروج یا نرم افزار حضور و غیاب استفاده می شود.

جنبه ارتباطی سیم این دستگاه ها از مجموعه سیم های جاسازی شده در کارت Wiegand ناشی می شود. این دستگاه ها عملکرد اساسی مشابهی را دنبال می کنند. که در کارت های بانکی مشاهده می کنیم. با این حال، یک کارت بانکی به جای سیم کشی از باند مواد فرومغناطیسی استفاده خواهد کرد. سیم کشی در دستگاه های ویگاند نسخه برداری از سیستم را سخت تر می کند.

Wiegand 26 بیتی
Wiegand 26 بیتی

به طور خلاصه، دستگاه های ویگاند کارتها و هر نوع داده خوان هستند که با سیستم ارتباطی سیم مخصوص کار می کنند. برای کار کردن، باید از این سنسورها استفاده کنید.

Wiegand Reader یا خواننده Wiegand چیست؟

 از خواننده یا سنسور ویگند برای جمع آوری اطلاعات دستگاه ویگاند استفاده می شود. برخی از اطلاعات نگهداری شده در این دستگاه ها شامل: شماره کارت اعتباری شماره حساب بانکی اطلاعات شناسایی کارمندان سوابق کیفری و سوابق پزشکی می باشند.

جعل تقلب یا تکثیر مجموعه ای از سیم ها که حاوی این اطلاعات است، بسیار دشوار است. برای استفاده از این سیستم ها، یک خواننده Wiegand اطلاعات موجود در دستگاه را می گیرد. این همان چیزی است که ما آن را اثر ویگند می نامیم.

Wiegand  26 بیتی  چیست؟

Wiegand 26 بیتی
Wiegand 26 بیتی

 یک سیستم کامل ویگند شامل دستگاهی است که داده ها را نگهداری می کند و همچنین کارت خوان  را در اختیار دارد. قالب تخصصی سیمی ارتباط بین کارت خوان  و فناوری کنترل دسترسی در اینجا مهم است. هنگام برخورد با این دستگاه ها، با اصطلاح “26 bit Wiegand” نیز مواجه خواهید شد.

 26 بیت کدگذاری است که توسط کارت خوان ها و اعتبار مجوز استفاده می شود. اساساً، این پروتکل داده های یافت شده در دستگاه ویگند شما است. Wiegand  26 بیتی، فرمت استاندارد صنعت کدگذاری باز است که به سیستم های کنترل دسترسی می رسد.

داده های رمزگذاری شده با استفاده از این نوع قالب، مقدار عظیمی از کد امکانات ممکن و شماره کارتهای منحصر به فرد را ارائه می دهد. این کمک می کند تا داده های شما در سیستم ویگند ایمن تر باشند.

 می توان گفت که ویگند یک فناوری مهم و مفهوم کلیدی در پشت اکثر دستگاه های کنترل دسترسی مانند: دستگاه ورود و خروج، دستگاه حضور و غیاب، دستگاه کنترل دسترسی و… که امروزه در امکانات مدرن خود استفاده می کنیم، می باشد.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
ارتباط مستقیم