اخبار و مقالاتدستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی را بیشتر بشناسیم

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی را بیشتر بشناسیم

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی همان‌طور که از اسمش مشخص است از فناوری بیومتریک استفاده کرده است. این دستگاه تصویر اثر انگشت افراد را به ثبت می‌رساند. با هر بار استفاده، تصویر وارد شده با آنچه در دیتابیس موجود است تطابق داده می شود. در صورت یکسان بودن، تایید صورت می‌گیرد. اما راز و رمز عملکرد این دستگاه ها بسیار جالب است و دوست داریم در مورد این دستگاه و نحوه اعتبار‌سنجی آن صحبت کنیم.

حضور و غیاب اثر انگشتی
دستگاه اثر انگشت

مکانیزم دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

یکی از ویژگی‌های مهمی که برای سیستم حضور و غیاب در نظر گرفته شده، زمان ورود و خروج افراد است. یعنی دستگاه سعی کرده پروسه اعتبار سنجی برای هر فرد را بر اساس زمان ورود و خروج آن محاسبه نماید. به این ترتیب، چیزی به عنوان جعل یا کپی در این دستگاه دیده نمی‌شود.

موضوع از این قرار است که دستگاه‌های قدیمی زمان زیادی برای ثبت و شناسایی کد یا رمز نیاز داشتند اما دستگاه اثر انگشت این مشکل را حل کرده و زمان کمتر از یک دقیقه برای ثبت اثر انگشت کفایت می‌کند.

حال قصد داریم بگوییم که به‌طور‌کلی دستگاه حضور و غیاب، چطور اثر انگشت شخص را تشخیص داده و شناسایی می‌کند.

مکانیزم این نوع دستگاه حضور و غیاب، به این صورت است که ابتدا افراد انگشت خود را روی سنسور دستگاه قرار می‌دهند. دستگاه به نقاط تقاطع خطوط روی انگشت دقت می‌کند و آنها یک به یک شناسایی می‌شوند. سپس فاصله بین تقاطع‌ها را محاسبه می‌کند و شکلی مانند کهکشان و یا نقشه تهیه می‌شود.

در نهایت نقاط به اعداد صفر و یک کد می‌شود. این نقشه به عنوان منبع انطباق اثر انگشت شخص خواهد بود. دستگاه پس از آن بر اساس همین نقشه، اثر انگشت افراد را مقایسه می کند. پس هر انگشت دارای یک نقشه مخصوص به خود است.

زمانی که شخص انگشت خود را روی محل مورد نظر دستگاه می گذارد، اسکن صورت می‌گیرد و اثر انگشت اسکن‌شده با نقشه های موجود در دیتابیس مقایسه می شود به این ترتیب اگر نقشه اسکن شده با الگوهای از پیش تعریف شده مطابقت داشته باشد، دستگاه اعلام ثبت ورود و خروج می‌کند و در غیر این صورت خطا می‌دهد.

حضور و غیاب اثر انگشتی

 دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی دوربین دار

یکی از مدل‌های جدید دستگاه حضور غیاب، دستگاهی است که علاوه بر اثر انگشت، چهره شخص را نیز تصویربرداری می‌کند؛ اما این دستگاه به نسبت دستگاه های تشخیص چهره، مکانیزم ابتدایی‌تری دارد. در واقع دستگاه‌های دوربین‌دار سعی به کنترل محیط دارند.

مثلا اگر فردی با اجرای چندین‌باره اثر انگشت خود، به اشتباه، قصد به آسیب رساندن به سنسور دستگاه داشته باشد، دوربین تصویر او را ضبط می کند. به این ترتیب پیگیری وضعیت شخص به‌خوبی صورت می‌گیرد. آن‌طور که بررسی‌ها نشان داده، این دستگاه‌ها در مکان‌های عمومی بیشترین استفاده را دارند.

مزایای دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

امنیت بالا: طراحی دستگاه حضور و غیاب به صورتی است که هرگز فردی نمی‌تواند الگوی اثر انگشت خود را حدس بزند و یا از روشی استفاده کند تا اثر انگشت تقلبی اعلام کند. اثر انگشت هر شخص یکتا بوده و تکرار نمی‌شود.

عدم فراموشی: معمولاً دستگاه‌های کارتی و یا رمزی با مشکلات فراموشی رمز یا جا گذاشتن کارت همراه هستند؛ اما افراد انگشت خود را همیشه با خود به همراه دارند و این موضوع نشان از عملکرد حرفه‌ای سامانه حضور غیاب بر پایه اثر انگشت است.

کاهش هزینه: شاید فکر کنید قیمت این نوع سیستم حضور و غیاب به نسبت مدل‌های کارتی و رمزی بیشتری است؛ اما وقتی نگاه کلی‌تری به هزینه‌ها می‌شود، این تصور کاملاً اشتباه است. بررسی‌ها نشان داده که بسیاری از شرکت‌ها مجبور هستند هزینه‌ای بابت گم کردن کارت و یا اشتباه وارد کردن رمز برای تعمیر دستگاه حضور و غیاب پرداخت کنند.

گاه خرابکاری کارمندان به قدری زیاد است که هزینه‌های اضافی به میزان 10 درصد از حقوق کارمندان کسر می شود. بنابراین با خرید این تجهیزات، دیگر خبری از هزینه‌های اضافی نخواهد بود.

سرعت فوق العاده:

یکی از مشکلاتی که کارمندان در گذشته داشتند، این بود که می‌بایست زمان زیادی صرف می‌کردند تا دستگاه کارت را بخواند و یا رمز را تحلیل کند؛ اما سیستم تشخیص اثر انگشت از جدیدترین مکانیزم‌های روز دنیا استفاده کرده است. به‌طوری‌که ثبت اثر انگشت و شناسایی آن کمتر از یک دقیقه به طول می‌انجامد.

افزایش بهره‌وری در سازمان:

در گذشته، کارمندان مسئولیت‌پذیری کمتری نسبت به کار خود داشتند و هر زمان که دوست داشتند از اداره خارج می‌شدند؛ اما سامانه حضور و غیاب مبتنی بر اثر انگشت، زمان ورود و خروج را دقیق ثبت می‌کند. به این ترتیب دستگاه به بهترین نحو کار می‌کند و کارمندان نیز مسئولیت‌پذیری بیشتری در کار خود خواهند داشت.

حذف کاغذ بازی:

در دنیای امروز که همه چیز در بستر تکنولوژی پیش می رود، داشتن کارت و یا کاغذ برای ثبت ورود و خروج، اصلاً اتفاق خوبی محسوب نمی‌شود. به‌طور‌کلی سیستم انگشتی، نیاز به کاغذ را به صفر رسانده است. در این سامانه ها از سنسور دائمی استفاده شده است که پروسه ثبت را به خوبی انجام می‌دهد.

حضور و غیاب اثر انگشتی
ثبت ورود و خروج

انواع دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

مدل‌های مختلفی از سیستم‌های حضور و غیاب مبتنی بر اثر انگشت وجود دارد که در واقع در سبک‌های چند‌منظوره کار می‌کنند.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشت و کد، یک دستگاه ترکیبی است. در این دستگاه افراد پس از اینکه کد پرسنلی خود را وارد می کنند باید انگشت خود را روی سنسور مورد نظر قرار دهند تا بر اساس نمونه‌های موجود قبلی، شماره کد و ساعت تطابق داده شود.

این مدل از دستگاه‌ها بر اساس یک الگوریتم منظم کار می‌کنند و کنترل تردد را انجام می‌دهند. سرعت تشخیص در این حال از نوع اثر انگشتی بالاتر است اما زیاد طول نمی کشد.

دستگاه حضور غیاب ترکیبی اثر انگشت و کارت برای ثبت ساعت بهترین گزینه محسوب می‌شود. در واقع کارمندان در ابتدا کارت زده و ساعت ورود بر اساس کارت ثبت می‌شود و سپس مطابقت لازم به واسطه اثر انگشت صورت می‌گیرد. این دستگاه‌ها کیفیت قابل قبولی دارند و برای مکان هایی که حساسیت بالایی دارند، استفاده می‌شود.

سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره و اثر انگشت، حرفه‌ای‌ترین نوع دستگاه ثبت تردد محسوب می‌شود. در این دستگاه علاوه بر انگشت، چهره شخص نیز به ثبت می‌رسد و تطابق بر اساس اثر انگشت و چهره صورت می‌گیرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که این دستگاه‌ها شامل دو دوربین فوق‌حرفه‌ای هستند که قدرت شناسایی چهره افراد را در زمان بسیار سریع دارند. دستگاه های حضور و غیاب جدید اغلب بر اساس اثر انگشت و تشخیص چهره کار می‌کنند و مدل‌های کارتی و رمزی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

حضور و غیاب اثر انگشتی
دستگاه حضور و غیاب اثر انگشت

در خرید دستگاه اثر انگشت باید به سنسور انگشت دقت کنید؛ چون کیفیت سنسورها متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه