سازمانها و شرکت ها در فرایندهای داخل سازمان و سرعت بخشیدن انجام عملیات بسیار مانند ثبت حضور و غیاب کارکنان، محاسبه ساعت کار و تعیین شیفت ها و غیره نیاز به یک نرم افزار جامع و کاربردی دارند. بنابراین حضور نرم‌افزارهای سازمان یافته برای سرعت بخشیدن به روال اداری و کاهش مصرف کاغذ بسیار ضروری و مفید است

نرم افزار حضور‌ و غیاب

نـرم افـزار حضـور و غیاب جامع تحت ویندوز شرکت طرح و پردازش غدیر با ساختاری بینظیر و عملکردی منحر به فرد به همراه سیستم های مربوطه و با توجه به نیاز مشتری در سـه نسـخه و با دو نـوع بـانک اطـلاعـاتی (SQL SERVERو ACCESS) قابل ارائه میباشد که در ذیل به برخی از امکانات آن اشاره شده است.

ایجاد فایل متنی از کارکرد پرسنل

در این قسمت می توان رکوردهای ورود و خروج یک محدوده زمانی خـاص را با تعیین نام فایل متنی خروجی و تعیین فیلدها و اولویت قرار گیری آنها و تعیین علامت جداکننده و سیستم فونت و کلیک بر روی کلید اجرا، به یک فایل متن تبدیل نمود.

پنل حضور و غیاب تحت وب

نـرم افـزار حضـور و غیاب تحت وب ( web clock ) کلاک به منظور سهـولت در امـر مـدیریت حضور و غیاب بصورت تحت وب طراحی گـردیده است که در کـنار نـرم افزار تحت ویندوز (clock) قابل ارائه می باشد.

طراحی گزارش متنی

نحـوه ایـجاد گـزارش و گرفتن گزارش، شبیه گزارشات طراحی شده است. با این تـفاوت که در طـراحی گـزارش متنی یا DBF می توان نـام انـگلیسی فیلد DBF را نیز تعیین کرد. باید توجه داشت که نام فیلدهای DBF حتما غیر تکراری بوده باشد

دیگر ویژگی ها

امـکان ارتـباط نـرم افـزار بـا بـیش از 10 نوع سخت افزار از طریق (شبکه، مودم، حافظه usbو کابل اینترنت) | قابلیت ایجاد خروجـی text , excel, dbf, access جهت نرم افزار های حسابداری | امکان طراحی قوانین و فرمولهای محاسباتی سازمان خاص

تـنظیمات پـایه و سـایر زیـر منو ها: دراین قسمت از نرم افزار حضور و غیاب کلاک اطـلاعات مـربوط بـه سازمان اعم از بخش ها، پست ها، انواع استخدام ، جزئیات شیفتهای سازمان و مشخصات پرسنل به صورت کامل وارد برنامه می شود.

در این قسمت تعریف بخشهای سازمان جهت تخصیص دادن به پرسنل و سهولت در انجام عملیات گزارشگیری انجام می گیرد.

همـینطور تـعریف پستهای سازمانی مورد استفاده در سازمان مانند مدیر، معاون و غـیره، جـهـت تخـصـیص دادن به پرسـنل و سـهولت در انجام گزارشگیری انجام میگیرد.

آموزش نصب و راه اندازی

فرم ثبت سفارش

نام*
نام خانوادگی*
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

سوالات متداول

در این قسمت به سوالات پر تکرار کاربران در مورد نرم افزار حضور و غیاب کلاک می پردازیم.

1. چرا با وجود اینکه ترددها به صورت صحیح و کامل جمع آوری می‏شود در گزارش هیچ ترددی نشان داده نمی‏شود؟

از صحیح بودن تاریخ و ساعت دستگاه مطمئن شوید.

2. چرا در تقویم یک روز به اشتباه تعطیل ثبت شده است؟

می‏توان از قسمت تنظیمات ،تعطیلات رسمی، روی روز مورد نظر کلیک کرده و سپس گزینه تعطیل را انتخاب کنید بدین صورت آن روز از تعطیلات حذف میگردد همچنین اینکار را باید برای تعطیلات غیر رسمی هم اعمال نمایید.

3. چرا در گزارش کارکرد ماهانه خروج یکی از پرسنل به عنوان ورود روز بعد ثبت شده است؟

از قسمت اطلاعات پایه، گزینه معرفی قوانین،گروه قانون فرد را انتخاب نموده و اصلاح را بزنید سپس قوانین متفرقه را باز کرده و ساعت شروع شبانه روز را یک ساعت بعد از ساعت خروج پرسنل تنظیم کنید ( توجه نمایید که این تغییر برای تمامی پرسنل که از این گروه قانون استفاده میکنند اعمال میشود) و در انتها تیک شروع شبانه روز قطعی است را بزنید و تغییرات را ثبت نمایید.

4. چرا ساعت مرخصی پرسنل اشتباه محاسبه شده است؟

از قسمت اطلاعات پایه ،گزینه معرفی قوانین، گروه قانون فرد را انتخاب نموده و اصلاح را بزنید سپس قوانین مرخصی را باز کرده و مشاهده میشود که روش تبدیل مرخصی ساعتی به روزانه هر 8 ساعت برابر یک روز است. در صورت عدم تمایل به اعمال این قانون میتوان ساعت را برابر با 0 قرار داد.

5. چرا هنگام اجرای نرم افزار متن ها به صورت علامت سوال نشان داده میشود؟

: می‏بایست زبان خود را فارسی قرار داده، از control panel، region را انتخاب کرده، سپس از administrative، change system ، زبان را Persian انتخاب نمایید و در نهایت سیستم را restart کنید.

6. چرا هنگام بازیابی اطلاعات با پیغام ارتباط قطع میشود مواجه میشویم؟

زیرا ارتباط دستگاه قطع شده است. ارتباطات شبکه ای را بررسی و ping ip تنظیم شده در دستگاه را چک نمایید.

7. چرا هنگام گزارش گیری در قسمت توضیحات تعطیل شیفت نشان داده میشود؟

زیرا برای پرسنل شیفت تعریف نشده، شما میتوانید از قسمت اطلاعات پایه پس از معرفی شیفت آن را به گروه های کاری اختصاص داده و سپس گزارش بگیرید.

8. چرا هنگام گزارش گیری یا ثبت تردد با خطای directory مواجه میشویم؟

روی آیکون نرم افزار کلاک راست کلیک کرده از قسمت properties تب compatibility تیک گزینه Run this program in compatibility mode for و همچنین Run this program as an administratorرا بزنید.

9. چگونه دستگاه جدیدی را در نرم افزار اضافه کنیم؟

از قسمت ارتباط با دستگاه میتوانید با انتخاب گزینه معرفی دستگاه ساعت, دستگاه جدیدی را تعریف نمایید.

10. چگونه پس از اینکه آدرس ip را در دستگاه تغییر دادیم این تغییر را در نرم افزار هم اعمال کنیم؟

اگر دستگاه شما قبلا در نرم افزار تعریف شده است میتوانید از قسمت ارتباط با دستگاه، معرفی دستگاه ساعت, دستگاه مورد نظر را انتخاب نموده و گزینه اصلاح را بزنید سپس آدرس ip را در این قسمت اصلاح نمایید.

11. چگونه میتوان از گزارش پرینت گرفت؟

شما میتوانید از قسمت گزارش گیری, گزارش کارکرد ماهانه را انتخاب و برای پرسنل خود گزارش بگیرید سپس با کلیک بر روی آیکون printer میتوانید از گزارشprint تهیه نمایید.

12. چگونه میتوان از گزارش خروجی اکسل تهیه کرد؟

از قسمت گزارش گیری، تهیه گزارش متنی و DBF میتوانید گزارشی که طراحی کرده را انتخاب و نام فایل خروجی را با پسوند .csv ذخیره نمایید.

13. چگونه میتوان از کارکرد کل پرسنل در یک ماه گزارش تهیه کرد؟

از قسمت گزارش گیری، گزارش کارکرد ماهانه میتوانید با انتخاب گروهی برای کل پرسنل گزارش تهیه کنید.

14. چگونه میتوان اطلاعات ثبت شده پرسنل را تغییر داد؟

از قسمت اطلاعات پایه, معرفی پرسنل میتوان پرسنل مورد نظر را انتخاب و سپس با استفاده از گزینه ی اصلاح پرسنل تغییرات لازم را اعمال و ثبت نمود.

15. چگونه میتوان اطلاعات را با فلش جمع آوری کرد؟

ابتدا فلش خود را Format FAT32 قرار دهید. سپس از دستگاه اطلاعات را تخلیه نماید و در نرم افزار کلاک از منو ارتباط با دستگاه, بازیابی اطلاعات را انتخاب نموده و فایل مورد نظر را پس از انتخاب بازیابی کنید. توجه داشته باشید هنگام اضافه کردن دستگاه در کلاک باید نوع ارتباط را حافظه USB انتخاب نمایید.

16. چگونه میتوان به صورت دستی برای پرسنل تردد، مرخصی، ماموریت، دورکاری و ... را ثبت نمود؟

از قسمت عملیات حضور و غیاب ، اطلاعات حضور و غیاب ( کلیدعملیاتی F7 ) با انتخاب گزینه جدید میتوانید پرسنل مورد نظر خود را انتخاب و در تاریخ و ساعت دلخواه برای فرد نوع ترددی را که میخواهید ثبت کنید.

17. چگونه میتوان به ماربر دسترسی محدود برای مثال فقط دسترسی به قسمت گزارش گیری را داد؟

از قسمت عملیات جانبی, تعریف سطوح دسترسی میتوانید دسترسی کاربر موردنظر را تعیین نمایید.

18. چگونه میتوان تاخیر مجاز اول وقت را فقط 10 دقیقه در نظر گرفت و بیشتر از آن غیبت غیر مجاز محسوب شود؟

از قسمت اطلاعات پایه ، گزینه معرفی قوانین، گزینه اصلاح را برای گروه قانون مورد نظر انتخاب نموده و سپس قوانین کم کاری را باز کرده و میتوانید مدت تاخیر مجاز را 10 دقیقه لحاظ کنید.

19. چگونه میتوان تاریخ و زمان دستگاه را تغییر داد؟

در صورتی که دستگاه شما مستقیم در نرم افزار کلاک ثبت شده باشد میتوانید از قسمت ارتباط با دستگاه ها, تاریخ و زمان ترمینال ها, دستگاه را انتخاب و با استفاده از گزینه اجرا تاریخ و زمان دلخواه را به دستگاه ارسال نمایید.

20. چگونه میتوان ترددها را در کلاک بازیابی و جمع آوری کرد؟

از قسمت ارتباط با دستگاه ها، گزینه بازیابی اطلاعات ساعت میتوانید کلیه ترددها را بازیابی نمایید.

21. چگونه میتوان در نرم افزار کلاک پرسنل تعریف کرد؟

از قسمت اطلاعات پایه, معرفی پرسنل, میتوانید با انتخاب گزینه جدید پرسنل مورد نظر را ایجاد و ثبت نمایید.

22. چگونه میتوان در کلاک چندین بخش و زیر بخش تعریف کرد؟

از قسمت اطلاعات پایه, معرفی بخش های اصلی و اجزا آن با استفاده از دکمه "بخش اصلی جدید" می توان بخش جدید اضافه کرد و برای تعریف زیربخش، بخشی که می خواهیم زیر بخش در آن تعریف شود انتخاب کرده و با استفاده از دکمه " زیربخش جدید"، زیربخش مورد نظر را تعریف می کنیم.

23. چگونه میتوان رمز عبور را تغییر داد؟

از قسمت عملیات جانبی، گزینه تغییر کلمه عبور میتوانید رمز عبور خود را تغییر دهید.

24. چگونه میتوان شیفت دو بازه ای تعریف نمود؟

از قسمت اطلاعات پایه--->معرفی شیفت ها ( کلید عملیاتی F4 ) را انتخاب کرده گزینه جدید را باز نموده سپس نام شیفت و بازه های مورد نظر را در قسمت محدوده اول , محدوده دوم و .... وارد کرده و ثبت فرمایید.

25. چگونه میتوان شیفت فرد را یک در یک روز خاص با فرد دیگری جابه جا کرد؟

از قسمت اطلاعات پایه، گزینه شیفت های استثنا, میتوان شیفت دونفر را جابجا نمود. همچنین شما می توانید در این قسمت شیفت دو روز یک فرد جابجا نمایید.

26. چگونه میتوان شیفت های تعریف شده را برای کل روزهای سال اعمال کرد؟

از قسمت اطلاعات پایه---> معرفی و برنامه ریزی گروه های کاری , گروه کاری مورد نظر را انتخاب نمایید سپس با انتخاب سال 1400و سپس ویرایش تقویم باز میشود. برای مثال روز شنبه (14 فروردین) را انتخاب نموده و از نوار کشویی پایین شیفت مورد نظر را انتخاب میکنیم ( این کار را برای روز های بعد تا روز جمعه (20 فروردین) انجام میدهیم) سپس گزینه انتخاب دوره را باز نموده و تکرار را از ماه 1 روز 14 تا ماه 1 روز 20 وارد و تایید میکنیم. بدین صورت شیفت برای تمامی روز های سال اعمال میشود و میتوان با زدن گزینه تعطیل رسمی, شیفت را از تعطیلات رسمی حذف نمود.

27. چگونه میتوان فونت تیتر و متن گزارش را تغییر داد؟

از قسمت عملیات جانبی، گزینه فونت گزارشات شما میتوانید فونت و سایز گزارش را تغییر دهید.

28. چگونه میتوان قانون شناوری را اعمال کرد؟

از قسمت اطلاعات پایه ، معرفی قوانین, گروه قانون مورد نظر را انتخاب نموده و اصلاح را بزنید سپس قوانین متفرقه را باز کرده و با توجه به شرایط مجموعه خود میتوانید تنظیم کنید که برای مثال نیم ساعت تاخیر اول وقت با نیم ساعت اضافه کار آخر وقت جبران شود.

29. چگونه میتوان گزارش دلخواه طراحی کرد؟

از قسمت اطلاعات پایه, طراحی گزارش متنی و DBF میتوان با انتخاب گزینه جدید گزارشی به دلخواه خود طراحی نمایید. ابتدا نام گزارش را مشخص نموده سپس فیلد های مورد نظر را انتخاب نمایید.

30. چگونه میتوان گزارش طراحی کرد؟

از قسمت اطلاعات پایه ، طراحی گزارش متنی و DBF میتوانید فیلدهای دلخواه را انتخاب کنید و گزارش مورد نظر خود را بسازید. سپس از منو گزارشگیری ---> تهیه گزارش متنی DBF از گزارشی ایجاد شده خروجی بگیرید.

31. چگونه میتوان نسخه جاری نرم افزار را مشاهده کرد؟

ز قسمت عملیات جانبی گزینه درباره را انتخاب نموده و میتوانید تاریخ کمپایل نرم افزار خود را مشاهده نمایید.

32. چگونه میتوان نسخه رایگان نرم افزار کلاک را تهیه کرد؟

شما میتوانید با مراجعه به سایت غدیر ااز قسمت پشتیبانی, ابزار ها نسخه رایگان کلاک 1.5 را دانلود نمایید.

33. چگونه میتوان ورود و خروج پرسنل را در کلاک مشاهده کرد؟

از قسمت گزارش گیری، گزارش کارکرد ماهانه میتوانید ساعات ورود و خروج و همچنین مرخصی و ماموریت و غیبت و اضافه کاری را مشاهده نمایید.

34. چگونه میتوان کاربر جدید تعریف کرد؟

از قسمت عملیات جانبی, تعریف کاربر جدید سطح دسترسی کاربر را تعییت نموده سپس با انتخاب گزینه کاربر جدید میتوانید کاربر را تعریف کنید.

35. چگونه میتوان یک پست سازمانی را اصلاح یا حذف کرد؟

از قسمت اطلاعات پایه, معرفی پست های سازمانی با کلیک بر روی کلید اصلاح ، و تغییر نوع پست مورد نظر و کلیک بر روی کلید فشاری ثبت ، می توان نوع پست مورد نظر را تغییر داد .با کلیک بر روی کلید حذف، میتوان نوع پست مورد نظر را حذف نمود. حذف نوع پست تنها در صورتی امکان پذیر است که هیج پرسنلی با پست مورد نظر تعریف نشده باشد. در چنین حالتی برای حذف آن ابتدا باید پست سازمانی تمامی پرسنلی که پست سازمانی آنها برابر با این پست در سازمان است را تغییر داد .

36. فعال کردن پیش کارت ها به چه صورت میباشد؟

از قسمت تنظیمات ، نام گذاری پیش کارتها را انتخاب و سپس با کلیک کردن در ستون فعال میتوانید پیش کارت مورد نظر را فعال نمایید.
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها